Blog

Dlaczego warto zostać baristą?

barista

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Pijemy ją na wiele sposobów. Trzeba jednak przyznać, że istnieje ogromna różnica między tradycyjną, domową kompozycją, a wysublimowanym smakiem, jakim wyróżnia się kawa przygotowana przez profesjonalnego baristę. Jednak czym dokładnie zajmuje się barista? I czy warto zamienić swoje hobby w zawodową karierę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Barista – kim jest i czym się zajmuje?

Barista to przede wszystkim pasjonat kawy i wszystkiego, co wiąże się z jej tworzeniem. W momencie, gdy do pasji dodamy wiedzę i doświadczenie, taka osoba staje się ekspertem, który rozumie filozofię świata kawy i potrafi wydobyć z niej ciekawy, bogaty smak. Co ważne, baristą nie można po prostu stać się raz na zawsze. To proces ciągły, który wymaga wysiłku, posiadania głodu wiedzy i chęci do ciągłego rozwoju. Barista odpowiada nie tylko za samo przyrządzenie kawy, ale także za doskonałe skomponowanie ziaren i stworzenie pięknej oprawy, która zachwyca swoją estetyką.  

Dlaczego warto?

Powstaje jednak pytanie: dlaczego warto zostać baristą? Jak już wspomnieliśmy barista jest smakoszem i pasjonatem kawy. Właśnie dlatego codzienne obowiązki, związane z przygotowywaniem tego aromatycznego napoju i poszerzaniem swojej wiedzy nie są obciążeniem, ale prawdziwą przyjemnością. Jeśli więc czujesz, że kochasz świat kawy, praca na tym stanowisku jest właśnie dla Ciebie. Dzięki temu będziesz mógł potwierdzić słowa wypowiedziane przez Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Zawód baristy daje też możliwość ciągłego kontaktu z ludźmi. Dzięki temu możesz poznawać ciekawe osoby, wymieniać z nimi poglądy i poszerzać swoje horyzonty. Jest to praca dla każdego, kto czerpie energię z kontaktów międzyludzkich i kto nie wyobraża sobie dnia bez zmian i ciekawych zdarzeń.

Duże znaczenie ma także fakt, że zawód baristy cieszy się coraz większą popularnością. Doświadczony specjalista ma więc możliwość pracy na zasadach, które są dla niego najbardziej odpowiednie: w kawiarni, w kilku punktach jednocześnie lub na mniejszych i większych eventach. Niewątpliwym plusem są także zarobki, które zależą przede wszystkim od umiejętności i rodzaju współpracy. Wprawny barista może liczyć także na napiwki pochodzące od gości oczarowanych przygotowaną kompozycją smakową.

Jak zostać baristą?

Czy pasja i poznanie pewnego zakresu informacji na własną rękę wystarczy, by zostać profesjonalnym baristą? Praktyka pokazuje, że nie. Jeśli chcesz rozwijać się w tym kierunku konieczne jest odbycie szkolenia prowadzonego przez doświadczonych prowadzących. Kompletny kurs powinien obejmować m.in. informacje o różnych gatunkach kawy, o jej charakterystyce, o sposobie przygotowania poszczególnych rodzajów napojów, a także o tym, jak stworzyć kompozycję, która jest nie tylko pyszna, ale i estetyczna. Kurs powinien obejmować także pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu oraz szkolenie z zakresu obsługi klienta.  

Jeśli jesteś gotowy na nową przygodę i chcesz zostać baristą, skorzystaj z kompleksowego szkolenia, jakie oferuje Wojciech Szymański, czyli profesjonalny trener baristów. Wojciech jestem członkiem Światowego Stowarzyszenia Kawy Specialty (SCA) i autoryzowanym trenerem Coffee Skills Program w kilku modułach. Co ważne, organizowane szkolenia skierowane są zarówno do pojedynczych osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę, jak i do całej załogi kawiarni czy restauracji. Każde szkolenie wyróżnia się wysokim poziomem przekazywania wiedzy, dzięki czemu pozwala nabyć rzeczywiste, przydatne w codziennej pracy umiejętności.