Blog

Ile czasu trwa szkolenie na baristę?

ekspres do kawy

Barista to zawód polegający na profesjonalnym parzeniu kawy, jej podawaniu i doradztwie w zakresie smaków i rodzajów kawy.  Osoba będąca baristą może pracować w takich miejscach, jak kawiarnie, restauracje, hotele itp., jeśli tylko podawana jest tam kawa parzona w specjalistycznym sprzęcie, zwykle ekspresie ciśnieniowym. Barista, oprócz bycia osobą kontaktową i lubiącą kontakty z ludźmi, powinien posiadać także określoną wiedzę i umiejętności. Jakie powinny być jego kompetencje i gdzie można wyuczyć się tego zawodu?

Jak stać się poszukiwanym znawcą kawy?

Barista powinien być koneserem kawy i kimś, kto łączy w sobie pasję do kawy z szeroką wiedzą na jej temat. Aby zostać profesjonalnym baristą, należy wziąć udział w szkoleniach baristów, które zwykle obejmują:

  • wiedzę o historii i gatunkach kawy oraz sposobach jej mielenia,
  • wiedzę na temat parzenia rozmaitych rodzajów kawy,
  • znajomość sprzętu do parzenia kawy,
  • estetykę podania kawy,
  • obsługę klienta.

Odbycie szkolenia baristycznego jest niezbędne, jeśli wiążesz z tym zawodem swoją karierę, gdyż samodzielne opanowanie sztuki perfekcyjnego parzenia kawy i jej dekorowania nie jest łatwe. Podczas szkolenia poznasz nie tylko teorię, lecz także praktykę zaparzenia najlepszej, aromatycznej kawy, a także rozmaite triki oraz porady doświadczonych baristów. Równie ważna, jak rozróżnianie rozmaitych gatunków kawy i ich smaku, jest także znajomość wielu akcesoriów i przyrządów do serwowania kawy, w tym: tamperów, odbijaków do fusów, ubijaków do mleka itp.

Aby przekazać całą wyżej wymienioną wiedzę, a przede wszystkim zdążyć zapoznać słuchacza nie tylko z teorią, ale także z praktyką, dobry kurs dla baristów powinien trwać minimum 15, a najlepiej około 30 godzin. Wskazane jest, aby osoba prowadząca kurs posiadała nie tylko własne doświadczenie baristyczne, ale także była certyfikowanym trenerem. Z racji tego, iż rynek kawowy w Polsce dynamicznie się rozwija, zawód ten należy aktualnie do poszukiwanych profesji.