Blog

Jak wyglądają kursy baristyczne?

szkolenie

Aby zostać baristą potrzebna jest wiedza i praktyczne umiejętności związane ze sztuką przygotowywania pysznej i atrakcyjnej podanej kawy. Zawód ten jest obecnie poszukiwany na rynku pracy w związku z rosnącą popularnością lokali serwujących rozmaite rodzaje napojów kawowych. Jeżeli więc lubisz kontakty z ludźmi, a kawa jest twoja pasją, dowiedz się, jak możesz zostać zawodowym baristą.

Czego możesz nauczyć się na kursie dla baristów?

Kurs baristyczny obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną i praktyczną, z przewagą tej ostatniej. Jeśli chodzi o teorię, szkolenie takie zwykle dotyczy następujących zagadnień:

  • rodzajów i gatunków kawy oraz sposobu jej obróbki,
  • budowy i konserwacji urządzeń wykorzystywanych w pracy baristy, takich jak: młynki do mielenia kawy, ekspresy, itp.,
  • sposobów przygotowywania rozmaitych rodzajów kawy, jak: espresso, cappuccino, latte itp.,
  • prowadzenia kawiarni i obsługi klienta.

Szkolenia dla baristów często prowadzone są małych grupach w formie warsztatowej, co pozwala na przyswojenie i przećwiczenie praktycznych umiejętności niezbędnych w pracy baristy, takich jak: mielenie kawy, parzenie różnych rodzajów kawy w ekspresie, spienianie mleka itp.  Część praktyczna obejmuje także naukę ozdabiania kawy, tzw. latte art. Czasami możliwe jest odbycie takiego szkolenia w miejscu pracy, takim jak kawiarnia, i wyszkolenie od razu całego jej personelu.

Kursy takie cechuje różny stopień zaawansowania, gdyż mogą być przeznaczone także dla amatorów, którzy pragną wykorzystywać tę wiedzę do własnych potrzeb. Takie kursy trwają krócej, w odróżnieniu od kursów przeznaczonych dla pracowników kawiarni i lokali szkolących się na zawodowych baristów. Te ostatnie zwykle trwają minimum 15 godzin i często kończą się uzyskaniem certyfikatu.

Ważne, aby trener prowadzący szkolenie dysponował odpowiednim know-how i własnym doświadczeniem baristycznym, gdyż tylko wtedy możemy mieć gwarancję, że otrzymamy wysokiej jakości wiedzę z pierwszej ręki.