Barista to idealny zawód dla amatorów i pasjonatów kawy, jednak czy sama miłość do kawy wystarczy, żeby zostać baristą? A może potrzebne są dodatkowe, różnorodne umiejętności, aby opanować sztukę profesjonalnego parzenia kawy? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Kelner, barman czy barista?
Baristę można czasem pomylić z kelnerem lub barmanem, gdyż zdarza się, że pełni on w swoim miejscu pracy wszystkie te funkcje. Jednak barista to przede wszystkim osoba która zna się na rodzajach ziaren kawowych oraz potrafi nie tylko zaparzyć kawę na różne sposoby, lecz także pięknie ją udekorować i podać tak, aby wyglądała niczym dzieło sztuki. Często baristami zostają osoby, które kochają kawę, jednak ta cecha sama w sobie nie wystarczy, aby zostać baristą. Stanowi ona jednak doskonałą podstawę do wykonywania tego zawodu.
Skąd zdobyć know-how baristy?
Informacje o sposobach parzenia kawy i jej rodzajach można zdobyć na różne sposoby – np. czytając blogi i oglądając filmy na Youtube na ten temat. To może zapewnić nam podstawową wiedzę na ten temat i ułatwić zatrudnienie w kawiarni. Jeśli jednak poważnie myślimy o karierze w tym zawodzie, to najlepiej byłoby udać się na profesjonalny kurs dla baristów. Kursy tego typu organizowane są przez rozmaite instytucje i osoby prywatne, np. doświadczonych baristów. Taki barista z powołania nie tylko przekaże nam niezbędną wiedzę, lecz niejednokrotnie wtajemniczy nas w arkana swojej pasji, zdradzając nam rozmaite triki i ciekawostki.
Jeżeli chodzi o wiedzę, jaką możemy zdobyć na szkoleniu baristów, to obejmuje ona przede wszystkim:
- informacje na temat historii i gatunków kawy oraz sposobów jej mielenia,
- metody parzenia kawy przy pomocy rozmaitych urządzeń, w tym ekspresu ciśnieniowego,
- zapoznanie ze sprzętem do parzenia kawy,
- dekorowanie kawy i jej atrakcyjne podawanie,
- profesjonalną obsługę klienta.
Oprócz odbycia kursu warto stale pogłębiać swoją wiedzę podczas wymiany doświadczeń z innymi baristami np. w trakcie organizowanych imprez.