Blog

Kim jest tester kawy?

testowanie kawy

Czy słyszeliście o zawodzie testera kawy? Aby się nim stać, wbrew pozorom nie wystarczy sama tylko miłość do kawowego trunku. Jeśli chcesz wiedzieć, czym zajmuje się tester kawy, jak wygląda jego praca oraz jakie umiejętności powinien posiadać, czytaj dalej.

Na czym polega zawód testera kawy?    

Zadaniem testera kawy jest, ogólnie mówiąc, sprawdzanie jakości kawy. Mowa tutaj zarówno o sprawdzaniu samych ziaren kawy, jak również smaku świeżo parzonego napoju kawowego. Jeżeli chodzi o sprawdzanie ziaren kawy, to zadaniem testera jest ocena przy pomocy zmysłów węchu i dotyku jakości konkretnej partii, a zwłaszcza tego, czy ziarna zostały wypalone we właściwy sposób i nadają się do dalszego wykorzystania. Natomiast w przypadku oceny jakości samej kawy, to praca testera polega na degustacji świeżo zmielonej i zaparzonej kawy. Chcąc ocenić jej smak, tester kawy, inaczej zwany kiperem, bierze do ust niewielką ilość świeżo zaparzonej kawy, a następnie rozprowadza ją dokładnie w jamie ustnej, aby w pełni poczuć jej smak i aromat. Ocenia on parametry kawowego napoju takie, jak: słodycz, kwaskowość, transparentność, gęstość, smak i zbilansowanie smaków. Testerzy kawy mogą pracować w dużych firmach zajmujących się sprzedażą i produkcją kawy, jak również prowadzić własne kawiarnie itp. Warto wiedzieć, że zawodowi testerzy wypijają zaledwie próbkę zaparzonej kawy, gdyż w ciągu dnia zdarza się, że muszą ocenić nawet kilkadziesiąt takich próbek i wypicie każdorazowo filiżanki kawy stanowiłoby zbyt duże obciążenie dla ich organizmu.

Jakie umiejętności powinien posiadać tester kawy?

Podstawowymi umiejętnościami testera kawy są jego zmysły, a dokładniej węch i smak. Muszą one być u niego dobrze rozwinięte i wyostrzone. Tester kawy powinien także posiadać wiedzę na temat ziaren kawy, ich rodzajów i sposobów palenia oraz potrafić odróżnić je od siebie. Dobry tester kawy jest w stanie po samym smaku kawy ocenić, skąd pochodzi, jaki był sposób jej uprawy, a nawet kiedy nastąpił jej zbiór.