Blog

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkolenie dla baristów?

materiały z kursu

Z baristą spotkamy się w każdej szanującej swoich klientów kawiarni. To on dba o to, aby z każdego ziarna wydobyć to co najlepsze, pomaga w doborze odpowiedniego gatunku kawy, a także wymyśla nowatorskie ich mieszanki, sposoby prezentacji, celem spopularyzowania również kaw nieznanych, uznawanych za egzotyczne.

Dlaczego warto stać się baristą?

Bycie baristą to dla wielbicieli kawy, codziennie nowa przygoda, możliwość obcowania z wyszukanymi rodzajami kaw, ciągłego poszerzania swej wiedzy na ich temat i odkrywania drzemiącej w ziarnach mocy. Dobry barista to osoba nie tylko znająca na wylot ofertę punktu sprzedaży kawy, ale również posiada dużą wiedzę praktyczną odnośnie sprzętu i akcesoriów dla kawoszy.

Jaki kurs lub szkolenie dla baristów wybrać?

Spośród dostępnych na rynku ofert szkoleń i kursów baristycznych w Krakowie, trzeba zwrócić uwagę na jakość programu i doświadczenie prowadzących. Dobrą wróżbą jest członkostwo trenera w Światowym Stowarzyszeniu Kawy Specialty (SCA) oraz potwierdzone certyfikatem umiejętności Coffee Skills. Prawdziwie wartościowe oferty będą składały się zarówno z części praktycznej, jak i teoretycznej. Nie powinny one opuszczać części poświęconym konserwacji, pielęgnacji narzędzi pracy baristy. Po jego ukończeniu podopieczni powinni nie tylko mieć umiejętność rozpoznawania najpopularniejszych gatunków kawy, ale również ich przyrządzania, zarówno  jeśli chodzi o kawy, jak i napoje kawowe, nie mówiąc o umiejętnościach dotyczących obsługi klienta.

Jeśli chcemy nauczyć się możliwie jak najwięcej, dobrze jest zwrócić uwagę na plan części teoretycznej, a także poprosić o zakres szkolenia praktycznego, który powinien być uzupełnieniem bloku merytorycznego, oraz odpowiednio systematyzować wiedzę i umiejętności, które barista musi posiąść. W trakcie podstawowego kursu trzeba nauczyć się rozpoznawać rodzaje ziaren kawy, różne rodzaje mleka, przygotowanie kawy od podstaw, uczyć tworzenia napojów kawowych.