Blog

Wzory na kawie. Jak opanować sztukę latte art?

wzorek na kawie

Latte art to znana każdemu zawodowemu bariście sztuka malowania wzorków na powierzchni kawy. Aby ją opanować, niezbędna jest praktyczna wiedza i umiejętności, jak również posiadanie przydatnych akcesoriów. Chcąc stosować ją na własny użytek możemy skorzystać np. z tutoriali na Yotube, jeśli jednak pragniemy wykorzystywać ją w swojej pracy baristy, najlepiej będzie nauczyć się jej od doświadczonego praktyka w tej dziedzinie podczas kursu baristycznego.

Latte art krok po kroku

Jeżeli chcemy już teraz poznać podstawy latte art, to powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, jak się do tego zabrać i czego będziemy potrzebować, aby stworzyć wzory na kawie.

Przede wszystkim niezbędne będzie zaopatrzenie się w urządzenie, które pozwoli nam spienić mleko do kawy. Jeżeli nie posiadamy ekspresu z wbudowaną dyszą parową, możemy wybierać spośród następujących akcesoriów: elektrycznego spieniacza do mleka lub spieniacza tłokowego. Przyda nam się także dzbanek z wąskim dzióbkiem i, w niektórych przypadkach, specjalny rysik do latte art.

Kiedy mamy już przygotowane świeżo zaparzone espresso, możemy przystąpić do spienienia mleka. Ważne, aby mleko było dość tłuste, a jego temperatura nie przekraczała 65 stopni. Mleczna pianka, jaką uzyskamy, powinna być gładka i jednolita, bez widocznych pęcherzyków powietrza.

Generalnie istnieją dwie metody przygotowania latte art. Pierwszą z nich jest tzw. free pouring, czyli wlewanie spienionego mleka do kawy. W tym przypadku musimy opanować manewrowanie dzbankiem w taki sposób, aby mleczna pianka wlewana do filiżanki espresso tworzyła pożądany wzór, jak np. listek czy serce, co na początku może nie być łatwe.

Drugą metodą jest tzw. eatching czyli rysowanie wzorów specjalnym rysikiem z wykorzystaniem syropów do kawy. Ta metoda pozwala na stworzenie wymyślnych i precyzyjnych rysunków, jednak powstałe w ten sposób wzory nie utrzymują się zbyt długo. W każdym wypadku opanowanie sztuki latte art wymaga nieco czasu i praktyki.