Blog

Z jakiego sprzętu korzystają zawodowi bariści?

ekspres do kawy

Z pewnością każdy z nas kiedyś podziwiał fantazyjne wzory i esy floresy utworzone na świeżo parzonej filiżance latte serwowanej nam przez zawodowego baristę. Nietrudno zgadnąć, że aby je wyczarować potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który stanowi wyposażenie baristy z prawdziwego zdarzenia. Co zatem składa się na to wyposażenie, dzięki któremu możemy delektować się nie tylko pyszną, lecz także atrakcyjnie podaną filiżanką kawy?

Tajna broń każdego baristy

Bez rozmaitych akcesoriów i niezbędnego sprzętu barista byłby jak przysłowiowy szewc, co bez butów chodzi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że żaden szanujący się zawodowy barista nie mógłby wyobrazić sobie nawet wykonywania swojej pracy bez profesjonalnego ekspresu do kawy. Ekspresy takie zapewniają optymalne warunki parzenia rozmaitych rodzajów kawy. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów ekspresów do kawy, które różnią się od siebie stopniem zautomatyzowania. Dlatego każdy barista powinien rozważyć, czy woli przygotowywać kawę w bardziej tradycyjny sposób, np. przy pomocy ekspresu przelewowego czy też pragnie sobie ułatwić pracę i wybrać ekspres kolbowy lub ciśnieniowy.

Drugim równie ważnym akcesorium jest młynek do kawy. Istotne jest, aby kawa została zmielona nie wcześniej niż na pół godziny przed zaparzeniem jej w ekspresie, gdyż w przeciwnym razie traci sporą część swojego aromatu i właściwości. Ekspresy ciśnieniowe są już wyposażone w młynek, który mieli ziarno bezpośrednio przed jej zaparzeniem.

Kolejnym przydatnym dla baristy przedmiotem może okazać się tamper, czyli urządzenie służące do ugniatania kawy w portafiltrze. Jest on niezbędny w przypadku korzystania z ciśnieniowych ekspresów kolbowych.

Aby przyrządzić różne rodzaje kawy z mlekiem, takie jak latte czy cappuccino,  niezbędne jest posiadanie dzbanka do spieniania mleka, najlepiej z dzióbkiem do latte art. Aby zwiększyć swoje możliwości ozdabiania kawy rozmaitymi wzorkami warto zainwestować także w rysik Latte Art.